5 powodów dla których warto spędzić ferie na Żywiecczyźnie

Żywiecczyzna to wspaniały region, który łączy w sobie ciszę i spokój gór z malowniczo położonym jeziorem Żywieckim. Dopełnieniem całości jest obecna na każdym kroku  gwara górali żywieckich jak i folklor przejawiający się we wszystkich dziedzinach życia tamtejszej ludności.

A jakie są najważniejsze powody, zachęcające do spędzania ferii właśnie tam? Otóż są to:

1. Malownicze widoki na rozciągające się wokół Żywiecczyzny pasma górskie, takie jak: Beskid Żywiecki, Beskid Śląski oraz Beskid Mały.

zywiecczyzna-1_beskid_zywiecki

Najbardziej jednak charakterystycznym wzniesieniem w okolicy jest Babia Góra – najwyższy szczyt Beskidu Żywieckiego, która dzięki swojej wybitności niejako króluje nad okolicą. Warto również wspomnieć o Skrzycznem – najwyższym wzniesieniu Beskidu Śląskiego, które dzięki znajdującej się na jego szczycie wieży, jest łatwo rozpoznawalnym wzniesieniem na tym terenie. Jako ciekawostkę, należy wspomnieć, że zarówno Babia Góra jak i Skrzyczne, zaliczane są do korony gór polskich. Należy również nadmienić iż przy dużej przejrzystości powietrza i odrobinie szczęścia, można również dostrzec Tatry, których ostre granie tworzą piękny i niezapomniany widok szczególnie o wschodzie słońca.

2. Żywiecczyzna to teren wielu ciekawych i zabytkowych miejsc, które warto zwiedzić, aby poznać historię oraz tradycję związane z regionem. Miejscem godnym polecenia jest Muzeum Koronki w Koniakowie, gdzie można zobaczyć wspaniałe i unikatowe rękodzieła, wykonane przez lokalne koronkarki. W muzeum tym, można również podziwiać okazałą serwetę, którą zamówiła sobie królowa brytyjska Elżbieta II. Jednak, serweta ta nie została nigdy dokończona, ponieważ koronkarka, która zajmowała się jej wykonaniem zmarła w trakcie pracy nad nią.

zywiecczyzna-2_muzeum_koronki_chata_kawuloka-4

Innym ciekawym miejscem z tzw. „duszą” jest Chata Kawuloka w Istebnej. Jest to autentyczny dom twórcy a zarazem wirtuoza gry na przeróżnych instrumentach pasterskich. Chata ta jest obecnie uważana za zabytek, a ponad to została zaliczona do tzw. Szlaku Architektury Drewnianej Województwa Śląskiego. W muzeum można zobaczyć liczne, zabytkowe już instrumenty, na których w dawnych czasach pasterze umilali sobie czas podczas wypasu owiec. Podczas zwiedzania można również usłyszeć ciekawe przypowieści lokalnego przewodnika opowiadane oczywiście gwarą górali żywieckich.

3. To właśnie na Żywiecczyźnie istnieje możliwość przejazdów prawdziwymi psimi zaprzęgami.

zywiecczyzna-3_przejazd_prawdziwymi_psimi_zaprzegami

Gdy tylko spadnie wystarczająco dużo śniegu, można zamówić sobie przejazd psim zaprzęgiem, który ciągną okazałe psy rasy Husky bądź Alaskan Malamut. Jest to na pewno niesamowite przeżycie zarówno dla małych jak i dla dużych. Zaprzęg psi można sobie zamówić w dowolne miejsce na Żywiecczyźnie, gdyż jest to mobilna atrakcja. Po zakończonej przejażdżce, oczywiście można pogłaskać psiaki i poczęstować je smakołykami w nagrodę za ich trud, który w sumie jest jednak dla nich wielką przyjemnością i zabawą na śniegu.

4. Górzysty teren ziemi Żywieckiej, sprzyja rozwojowi różnych typów narciarstwa a w szczególności tego zjazdowego.

zywiecczyzna-4_zwardonski

Najbardziej popularnym stokiem narciarskim jest Zwardoń Ski, który cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród narciarzy zarówno polskich jak i czeskich oraz słowackich. Pięknie położony stok w masywie Wielkiej Raczy to idealne miejsce na zimowe szaleństwo. Znajduje się tam kolej krzesełkowa z czteroosobowymi kanapami, ponadto jest tam również wyciąg orczykowy a dla prawdziwych entuzjastów sportów ekstremalnych – snow park, który jest nie lada atrakcją całego kompleksu ZwardońSki.

5. Na Żywiecczyźnie znajduje się rodzinna miejscowość braci Golców – Milówka.

zywiecczyzna-5-milowka

Miejsce urokliwe, skryte pomiędzy okolicznymi wzniesieniami Beskidu Żywieckiego nad bystrą rzeką Sołą, która wartkim nurtem przepływa przez wioskę. Obecnie to mała miejscowość turystyczna, która cieszy się coraz większym zainteresowaniem, ze względu na fakt iż jest doskonałym miejscem do rozpoczęcia wędrówek po okolicy. Bogata baza turystyczna, zachęca do spędzenia tam urlopu w małych, przytulnych pensjonatach, zbudowanych na styl góralski. Na koniec warto przytoczyć fragment utworu braci Golec: „Do Milówki wróć, do Milówki wróć ni ma piekniejsej krainy, łod Milowieckiej dziedziny, do Milówki do Milówki wróć!”

Myślę, że nie trzeba bardziej zachęcać do odwiedzenia Żywiecczyzny, ponieważ to miejsce magiczne, gdzie gościnność górali żywieckich jest tak duża, że z przyjemnością wraca się tam ponownie. Mnogość zabytków znajdujących się na ziemi Żywieckiej, jest wspaniałym dopełnieniem do naturalnych walorów przyrodniczych.

Nasze oferty:

Więcej informacji pod numerem telefonu 535 383 583, mail m.s@newchallenge.pl