Bezpieczne podróżowanie z New Challenge

Wakacje, to czas poświęcony na błogie lenistwo i regenerowanie sił w promieniach słonecznych. Warto pamiętać jednak, że nawet podczas odpoczynku, mogą przydarzyć się Nam różne niezbyt przyjemne dolegliwości związane ze zdrowiem zarówno Naszym jak i innych osób znajdujących się w pobliżu. Pamiętajmy, że podczas odpoczynku, Nasza czujność na bezpieczeństwo nie może być niższa niż zwykle.

bezpiecznie_na_wakacjach-2

Warto pamiętać, żeby mieć przy sobie apteczkę pierwszej pomocy, dzięki której będziemy mogli szybko pomóc osobie poszkodowanej i potrzebującej. W takiej apteczce koniecznie musimy mieć: bandaż, kompres, plastry, wodę utlenioną, leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, środki na oparzenia słoneczne, ale warto również wziąć ze sobą coś na ugryzienia owadów i alergie. Dla osób podróżujących do krajów o charakterze egzotycznym, ważne jest by mieć przy sobie lekarstwa, które pomogą zwalczyć nam dolegliwości związane z przewodem pokarmowym, co związane jest z zupełnie inna florą bakteryjną niż w Polsce, która znajduje się w jedzeniu.

bezpiecznie_na_wakacjach-3-1

Trzeba zachować zimną krew, podczas sytuacji awaryjnych, kiedy to ktoś będzie potrzebował pierwszej pomocy. W sytuacji gdy zostanie zatrzymana akacja serca, nie pozostawajmy obojętni na to i nie czekajmy na przyjazd karetki, ponieważ każda sekunda ma znaczenie. W takiej sytuacji trzeba bezwzględnie podjąć się masażu serca za pomocą 30 uciśnięć klatki piersiowej na wyprostowanych łokciach, tak aby łatwiej było przenieść ciężar ciała na moc uciśnięć. Po 30 uciśnięciach ważne jest, aby wykonać dwa oddechy osobie poszkodowanej, tak aby natlenić krew. Czynności te trzeba cały czas powtarzać aż do przyjazdu wyspecjalizowanych służb, które podejmą kolejne czynności mające na celu ratowanie życia.

bezpiecznie_na_wakacjach-4

Będąc na wakacjach, należy pamiętać koniecznie o ochronie przed szkodliwym promieniowaniem UV, które nadaje nam piękną opaleniznę, ale niestety jest też przyczyną poparzeń słonecznych. Na początku każdej „kąpieli” słonecznej, ważne jest żeby zabezpieczyć skórę przed promieniowaniem za pomocą odpowiedniego filtra. Dla jasnej karnacji skóry polecane są silne filtry np.: SPF 30 i 50. Dla osób z ciemną karnacją zaleca się nieco słabsze czyli SPF 20,10 i 6. Ważne jest również nakrycie głowy podczas upałów, ponieważ zbyt długie przebywanie na słońcu może prowadzić do udarów słonecznych, które są groźne dla człowieka.

 

bezpiecznie_na_wakacjach-5
Idąc w góry, pamiętaj że musisz mieć ze sobą wygodne obuwie, które stabilnie będzie trzymać stopę, dzięki czemu unikniesz kontuzji, zwichnięć, skręceń, złamań ale i też ewentualnych ugryzień przez żmiję, które często można spotkać na szlaku. Istotne jest również, aby mieć przy sobie odpowiednią ilość napojów, które są niezbędne podczas pieszych wędrówek, które zazwyczaj odbywają się z dala od sklepów czy lokali gastronomicznych. Jeżeli wyruszasz w wysokie partie gór, koniecznie poinformuj kogoś ze znajomych lub rodziny, gdzie dokładnie idziesz, jakim szlakiem i o której planujesz powrót, tak żeby w razie gdy nie pojawisz się w danym miejscu i o danej godzinie, mogli zawiadomić odpowiednie służby.

bezpiecznie_na_wakacjach-6

Gdy planujesz wakacje zagraniczne, warto wykupić sobie dodatkowe ubezpieczenie, które może okazać się bardzo przydatne w razie chorób bądź potrzeby hospitalizacji za granicą. Dzięki takiemu ubezpieczeniu, pokrywane są koszty leczenia oraz ewentualnego transportu chorego. Jest wiele firm ubezpieczeniowych które oferują nam tego typu ubezpieczenie, lecz najlepiej wybrać największe i najbardziej sprawdzone firmy takie jak Signal Iduna czy PZU.

Żeby miło spędzić czas, trzeba jednak zachować „zimną głowę i trzeźwy umysł”, co jest gwarancją udanego i bezpiecznego wypoczynku.