Bezpieczne szusowanie

Zima znowu zbliża się do Nas wielkimi krokami, a co za tym idzie stoki narciarskie zapełnią się amatorami białego szaleństwa. Jednak zanim to nastąpi warto zapoznać się z kilkoma radami dotyczącymi bezpieczeństwa na nartach.

„Międzynarodowy Dekalog Narciarza” powinni znać wszyscy, zarówno początkujący, jak i bardzo dobrze jeżdżący na nartach lub snowboardzie. Celem tych zasad jest poprawa bezpieczeństwa na stokach oraz ograniczenie liczby wypadków. Poniżej omówimy 10 zasad bezpieczeństwa na stoku.

1. Nie jesteś sam na stoku.

„Każdy narciarz powinien zachowywać się w taki sposób, aby nie stwarzać niebezpieczeństwa ani szkody dla innej osoby”. W tym punkcie zawiera się również dobre przygotowanie sprzętu do jazdy, a mianowicie dopasowanie butów narciarskich do wiązań i siły ich wypięcia, naostrzenie i nasmarowanie nart. Zanim ruszysz sprawdź, czy dobrze zapiąłeś narty i buty, czy Twój ubiór nie utrudnia jazdy (zapięta kurtka, zasunięte suwaki, zawiązane sznurki od bluzy, zaciągnięte nogawki na buty), założone narciarskie rękawiczki i najważniejsze nie tylko w kontekście dzieci – kask. Należy pamiętać aby nie zostawiać sprzętu bez opieki. Pozostaw go w taki sposób, aby sam nie zjechał z góry i aby nikt na niego nie wpadł. Podczas jazdy na wyciągu należy zachowywać się spokojnie, nie szarpać za linę i nie jeździć slalomem pod nią. Ostrożnie trzeba też korzystać z wyciągów krzesełkowych – nie huśtaj się na boki oraz siedź głęboko i nie wychylaj się na krześle.

bezpieczne-szusowanie-6

2. Panuj nad szybkością i sposobem jazdy

„Narciarz powinien zjeżdżać z szybkością stosowną do swoich umiejętności oraz rodzaju i stanu trasy i warunków atmosferycznych.” Trudność tras oznaczona jest na całym świecie kolorami: niebieskim – łatwa, czerwonym – trudna, czarnym – bardzo trudna. Pamiętaj o utrzymywaniu kontroli na nartami, jeżeli jest to konieczne zatrzymaj się albo skręć, aby uniknąć zderzenia z innymi osobami. Należy poruszać się wolno w miejscach o ograniczonej widoczności, takich jak garby i przełamania.

3. Dostosuj tor jazdy

Pamiętaj, że zawsze narciarz zjeżdżający przed Tobą ma pierwszeństwo w wyborze trasy. W czasie zjeżdżania zachowaj bezpieczną odległość, tak aby nie spowodować kolizji z żadnym z uczestników ruchu.

bezp_szusowanie_5

4. Wyprzedzaj z głową

Wyprzedzać można zarówno po stronie lewej jak i prawej, lecz w takiej odległości, która nie ograniczy wyprzedzanemu jazdy dotychczasowym śladem i tempem.

5. Wjazd na trasę, ruszanie z miejsca i poruszanie się w górę stoku

bezp_szusowanie_3

Narciarz, który zaczyna zjazd zawsze powinien najpierw spojrzeć w górę, czy przypadkiem ktoś nad nim nie rozpoczął właśnie jazdy. Następnie spojrzeć w dół czy ma możliwość jazdy po trasie, którą sobie wybrał. Następnie może rozpocząć swój zjazd. Takie właśnie postępowanie obowiązuje po każdym, nawet chwilowym zatrzymaniu się.

6. Sztuka Zatrzymywanie się

Należy unikać zatrzymywania się na trasie zjazdu, a w szczególności w miejscach zwężeń i miejscach o ograniczonej widoczności. Jeżeli musisz się zatrzymać to wybierz odpowiednie do tego miejsce, powinno być ono widoczne z góry dla zjeżdżających, blisko skraju trasy tak, aby nie utrudniać ruchu pozostałym narciarzom.

7. Podchodzenie i schodzenie

Stok narciarski służy do jazdy na nartach, więc chodzenie, zjeżdżanie na sankach czy jabłuszkach dozwolone jest tylko i wyłącznie poza trasą. Narciarz, jeżeli musi, powinien podchodzić bądź schodzić tylko bokiem trasy, a w przypadku złej widoczności powinien zejść zupełnie z trasy.

8. Patrz na znaki i sygnalizację

Każdy narciarz powinien stosować się do znaków ostrzegawczych i informacyjnych ustawionych na trasach narciarskich. To samo tyczy się słupków ograniczających trasę – zazwyczaj różnią się od siebie, tak żeby podczas mgły było wiadomo czy jesteśmy na trasie, czy też już poza nią.

bezpieczne_szusowanie-2

9. Zachowanie się w razie wypadku

W razie wypadku każdy, kto znajdzie się w pobliżu, powinien pomóc poszkodowanemu. Jeżeli jesteśmy świadkami wypadku, powinniśmy się zatrzymać, wypiąć narty i wbić je skrzyżowane powyżej miejsca wypadku. Następnie patrzymy, jak czuje się poszkodowany. Później dzwonimy na telefon alarmowy 601 100 300 albo zawiadamiamy obsługę stacji narciarskiej.

10.Obowiązek ujawnienia tożsamości

Każdy, obojętnie czy sprawca wypadku, poszkodowany, czy też świadek muszą w razie wypadku podać swoje dane osobowe.

Przestrzegając powyższego „Dekalogu Narciarza” możemy mieć pewność, że czas spędzony na stoku upłynie Nam radośnie i bezpiecznie, a wspomnienia z białego szaleństwa będą należały do przyjemnych. Życzę Wam bezpiecznego i miłego białego szaleństwa, do zobaczenia na trasie 😉