Chorwackie specjały dla każdego

Chorwacja to piękny kraj o czym już wcześniej pisałyśmy, ale przecież piękno to nie tylko zabytki i malownicze krajobrazy. Dopełnieniem tego jest z całą pewnością aromatyczna kuchnia chorwacka o której teraz słów kilka. Chorwackie potrawy utożsamiane są bardzo często z ogólnym jedzeniem bałkańskim, co jednak jest nie do końca prawdą, ponieważ Chorwaci to indywidualiści, którzy zawsze stawiają na oryginalność.

Najbardziej znanym chorwackim specjałem jest ajwar – czyli pikantny sos warzywny, który stosowany jest jako dodatek do mięs, kanapek i sosów. Powstaje on na bazie bakłażanów, papryki zarówno słodkiej jak i ostrej oraz czosnku i octu. Jest on niezwykle popularny w Chorwacji, dostaniemy go w każdej restauracji i barze oraz nie będziemy mieli żadnych problemów z zakupieniem go w lokalnych sklepikach.

ajwar

Kolejnym ciekawym lokalnym daniem jest Ćevapčići – czyli coś na styl naszych kotletów mielonych ale nie do końca. Ćevapčići to podłużne „paluszki” z mięsa mielonego. Do ich powstania potrzeba drobiu, wieprzowiny, wołowiny i baraniny. Wszystko to drobno się sieka i wówczas dodaje się bardzo dużo różnych lokalnych przypraw, a następnie formuje się z tak powstałej masy wyżej wspomniane „paluszki”, które grilluje się lub po prostu smaży. Najlepiej smakują podawane z ajwarem bądź z różnymi sosami.

cevapici

Będąc w Chorwacji, trzeba koniecznie spróbować dżemu figowego, który lokalnie nazywany jest „smokva”. Figi, to popularny owoc na Bałkanach, który wykorzystywany jest do przetworów. Dżem figowy wykorzystywany jest do wszystkiego, do kanapek, do deserów a nawet do sosów. Bardzo popularny jest również z domieszką pomarańczy lub lawendy.

Jeżeli mowa już o słodkościach, to warto wspomnieć również o lokum, czyli słodyczach wyrabianych ze skrobi, wody różanej, fig, wiórek kokosowych i innych dodatków. Co prawda lokum ma korzenie tureckie, ale w kuchni chorwackiej zagościło dawno temu i cieszy się bardzo dużą popularnością. Jest to deser dla osób, które naprawdę lubią bardzo słodkie rzeczy, ponieważ lokum smakuje podobnie do kostki cukru, tyle że zawiera domieszkę różnych dodatków, które nieco neutralizują słodycz tego specjału.

dzemu-figowego

Pršut to rodzaj suszonej szynki wieprzowej, która najbardziej popularna jest na północy Chorwacji, a dokładniej w rejonie półwyspu Istria. Może ona kojarzyć się każdemu z jej włoskim odpowiednikiem szynki parmeńskiej prosciutto. Powstaje ona na wskutek długotrwałego procesu suszenia zimnym powietrzem i słońcem na zmianę. Po odpowiednim czasie, kiedy jest już gotowa do spożycia, jest idealnym dodatkiem do kanapek i pizzy.

prsut

Chorwaci mają również swój lokalny ser nazywany – paški sir. Jest to  rodzaj sera owczego, który pochodzi z wyspy Pag. Jego charakterystyczną cechą jest to, iż jest on bardzo twardy i słony, co czyni go świetnym dodatkiem do sałatek ale i również do kanapek.

paski-sir

Będąc w Chorwacji, trzeba koniecznie spróbować lokalnych owoców morza, których jest tam  bardzo szeroki wybór od małż, ośmiornic poprzez kalmary i langusty. Podawane są na różne sposoby, oczywiście w większości z dodatkiem dużej ilości bałkańskich ziół. Najbardziej popularne są tam jednak ośmiornice, które możemy spotkać w każdej restauracyjce jako samodzielną potrawę ale i dodatek do makaronów, ryżu oraz sałatek.

lokalnych-owocow

Ciekawym lokalnym specjałem jest tzw. burek, który Polakom może kojarzyć się z Naszymi drożdżówkami w cieście francuskim. Burek składa się zawsze z bałkańskiego ciasta filo, które do złudzenia przypomina ciasto francuskie, ale za to jego nadzienie może być bardzo zróżnicowane, ponieważ może być mięsne, serowe, szpinakowe ale i owocowe.

burek

Dopełnieniem tych wszystkich bałkańskich specjałów jest z pewnością najbardziej popularny na całych Bałkanach napój alkoholowy jakim jest rakija.

Podawana zawsze i do wszystkiego, ma pomagać w trawieniu, stąd Chorwaci degustują się rakiją na każdym kroku. Wyrabiana jest zazwyczaj z lokalnych owoców: fig, winogron, moreli oraz płatków różanych. Bardzo często jest ona również alkoholem tzw. smakowym, poprzez dodanie do niej likierów owocowych o rozmaitych smakach takich jak: mandarynka, gruszka, owoce leśne, kiwi itp. Rakija to bardzo dobry pomysł na prezent z Chorwacji, zwłaszcza że można ją kupić wszędzie i jej cena jest bardzo przystępna.

Będąc w Chorwacji, koniecznie trzeba spróbować wyżej wspomnianych produktów, aby przekonać się o tym jak smakują, ponieważ nie każdemu mogą przypaść do gustu, zaś z kolei niektórzy mogą zakochać się w kuchni chorwackiej oraz bogatych aromatach i smakach jakie ma do zaoferowania.

Najciekawsze wycieczki do Chorwacji – turystyka.newchallenge.pl