Gorące Piaski

Gorące morze, złocista plaża i niekończące się możliwości spędzania wolnego czasu to główne cechy tego wspaniałego kurortu znajdującego się nad Morzem Czarnym.

Jak głosi stara bułgarska legenda w czasach, kiedy na Morzu Czarnym panowali piraci zakopali oni tutaj swoje skarby. Była to podobno ogromna ilość złota, która pochodziła z łupów. Według legendy, aby ukarać piratów za ich niecne czyny ziemia zamieniła cały skarb w złocisty piasek. I stąd właśnie wzięła się nazwa terenu położonego na północ od Warny oraz jednego z najpopularniejszych kurortów w Bułgarii – Złote Piaski. Wiadomo, że w każdej legendzie kryje się ziarnko prawdy więc kto wie, być może jakaś część skarbu dalej czeka na odkrycie?

Ten wakacyjny raj czeka na nas w odległości 1,5 godzinnego lotu z Polski. Region ten cieszy się niesłabnącą popularnością od wielu lat. To idealny kierunek dla tych, którzy chcą połączyć błogi relaks na szerokiej, złocistej oraz piaszczystej plaży z urokami życia nocnego, którego tu nie brakuje. Magiczne połączenie zielonych wzgórz i błękitu turkusowego morza, gorącego słońca, malowniczych krajobrazów oraz niskich cen na miejscu to największe zalety tej destynacji. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie – bez ograniczeń można oddać się relaksowi lub rozrywce, nawiązać wiele nowych i ciekawych znajomości, aktywnie spędzić czas oraz zobaczyć wiele ciekawych atrakcji. Znajdziemy tu mnóstwo lokali rozrywkowych, dyskotek, sklepów, restauracji, kawiarenek, snack barów, pizzerii czy kręgielni. Według turystów, którzy szukali rozrywki w Bułgarii, zabawa w Złotych Piaskach jest przednia i trwa do  białego rana.

Pamiętajmy jednak, że poza plażowaniem, surfowaniem, spacerowaniem i zabawą możemy również pozwiedzać. Trzy kilometry od kurortu znajduje się Monastyr Aładża, który mieści się pośród lasu i jest częścią Parku Krajobrazowego Złote Piaski. Ponadto jest najbardziej znanym skalnym monastyrem na wybrzeżu Morza Czarnego. Do dnia dzisiejszego możemy zobaczyć częściowo zachowane cele mnichów i kaplicę, które są połączone ze sobą skalnymi schodami. Zobaczymy tu fragmenty malowideł ściennych z XVI wieku. Natomiast małe muzeum za pomocą makiet, szkiców oraz obrazów przedstawia historię tego niezwykłego miejsca. Legendy związane z tym miejscem mówią o duchach mnichów, które krążą po klasztorze, tajnych labiryntach prowadzących do złota, a także do prawdziwej historii powstania tego tajemniczego miejsca. Od dwóch lat niesłabnącą popularnością cieszy się tu  nocne przedstawienie „Światło i dźwięk”, które na skale monastyru przedstawia historię Bułgarii. Otrzymało ono nagrodę na Festiwalu w Cann we Francji. Warto też poświęcić czas aby zwiedzić pobliską Warnę. Z zabytków starożytnych możemy zobaczyć rzymskie łaźnie i termy z II wieku, które są przy ul. Chana Kruma. Na wzgórzu Dzawanawar Tepe znajduje się pozostałość bizantyjskiej bazyliki z V – VI wieku i cerkiew katedralna św. Bogarodzicy pochodząca z XIX wieku. Natomiast starsza, ale mniejsza cerkiew Św. Anastasiosa z 1602 r. została zbudowana w pobliżu term rzymskich. W zachodniej części miasta możemy udać się do symbolicznego mauzoleum króla Władysława Warneńczyka. Wielką popularnością cieszy się słynne delfinarium. Kolejnym miejscem wartym zobaczenia jest Bałczik. Możemy podziwiać tam piękny pałac oraz wspaniały ogród botaniczny rumuńskiej królowej Marii. Najlepszą plażą nad Morzem Czarnym szczyci się Albena położona 14 kilometrów od Złotych Piasków. Jeżeli odległości nam niestraszne, godne polecenia są takie miasta jak Sofia czy Sozopol.

Jak widać Złote Piaski to miejsce idealne dla każdego z nas bez względu na wiek, zainteresowania czy oczekiwania. Gwarantujemy, że każdy z nas znajdzie tam swój własny kawałek nieba, do którego powróci niejeden raz.