Jak spakować dziecko na wakacje – co wziąć ze sobą?

Nie może być zgubną myśl dla rodzica podczas pakowania dziecka, iż cała walizka rzeczy jest mu potrzebna, bo przecież nie musimy brać więcej rzeczy niż codziennie używamy, aby spędzić udany urlop. Nasza pociecha, nie wymaga od Nas jako rodziców, aby mieć całą walizkę ubrań, zabawek i różnych przedmiotów, które często są zbędne. Dziecko, jadąc na kolonię nie potrzebuje wielu rzeczy, ponieważ liczy się przede wszystkim dobra zabawa w gronie rówieśników. Co zatem spakować?

Ubrania – dla dziecka wystarczy zaledwie trzy komplety ubrań, tak aby w jednym chodziło, drugi na zmianę w sytuacjach awaryjnych i trzeci, który schnie po wypraniu na hotelowym balkonie. Warto przypomnieć sobie stwierdzenie naszych babć, iż „dziecko, brudne, to dziecko szczęśliwe”. Co prawda nie powinniśmy brać tego aż tak bardzo do siebie, ale warto na wakacjach popatrzeć przez pryzmat tych słów i pozwolić dzieciaczkom na trochę szaleństwa i kilka niewinnych plam na bluzce czy spodniach. Nie mniej jednak trzeba pamiętać o czapce, która jest podstawową ochroną głowy od słońca w każdej sytuacji i jest ona obowiązkowa w bagażu podręcznym. Koniecznie trzeba pamiętać także o okularach przeciwsłonecznych, które chronią oczy przed szkodliwym promieniowaniem. Ale pogoda czasem może spłatać figla, więc trzeba spakować płaszcz przeciwdeszczowy albo parasol, w zależności od miejsca gdzie jest kolonia. Wiadomo, że w górach najwygodniej chodzić w pelerynce przeciwdeszczowej, więc musi się ona koniecznie znaleźć w rzeczach na kolonię. Dodatkowo należy pomyśleć o wygodnych butach, również na każdą pogodę, ponieważ niezbędne będą klapki do chodzenia po ośrodku, trampki oraz takie buty, które w razie deszczu nie przemokną.

Jak spakować dziecko na wakacje – 2
Kosmetyczka – w której musi obowiązkowo znaleźć się szampon, żel pod prysznic, szczoteczka i pasta do zębów, mydełko, grzebień i ewentualnie inne kosmetyki które dziecko na co dzień używa. Absolutnie nie wolno zapomnieć o kremie z filtrem, który ma chronić skórę dziecka przed szkodliwym promieniowaniem UV oraz przed poparzeniami skóry, które mogą być niebezpieczne. Dla bezpieczeństwa dziecka, najlepiej kupić filtry z wysokim filtrem np. SPF 30 lub 50.

Ręcznik kąpielowy – czy to wakacje nad morzem czy w górach, warto mieć ze sobą swój ręcznik, bo wiadomo, że jest to niezwykle ważna rzecz. Pamiętać trzeba, że podczas wyjazdów nad zbiorniki wodne, gdzie dzieci będą się kąpać, trzeba spakować duży ręcznik, na którym swobodnie i wygodnie będzie można się położyć na brzegu i poopalać. W komplecie warto też spakować drugi, nieco mniejszy, który będzie służył do wycierania się po kąpieli.

Pamiętajmy także o apteczce, w której koniecznie muszą znaleźć się leki przeciwbólowe, które dziecko zazwyczaj używa i które może samodzielnie przyjąć w razie potrzeby. Warto też pamiętać o zabraniu ze sobą kremu łagodzącego ukąszenia owadów, tak aby posmarować nimi miejsce gdzie pojawi się obrzęk i zaczerwienienie na wskutek ukąszenia przez osę, pszczołę, mrówkę czy też komara. W razie małych otarć bądź ran, warto aby w apteczce były plastry, które mogą posłużyć jako opatrunek.

Jak spakować dziecko na wakacje – 3

Ulubiona przytulanka – to rzecz niezbędna, ponieważ każde dziecko musi się czasem przytulić do swojego ulubionego „misia”. Pluszak, może być niezastąpionym kompanem dziecka podczas podróży, ponieważ Nasza pociecha będzie bawić się i przytulać swoją ulubioną zabawkę, co może uchronić rodziców przez słowami „Mamo, tato a kiedy przyjedziecie”. Ulubiony pluszak jest też niezbędny wieczorem, kiedy już kładziemy dziecko spać po całym dniu, ponieważ wtedy może się do niego przytulić i ułatwi on zasnąć w obcym miejscu i nie swoim łóżku.

Plecak – jest niezbędny podczas wakacji, tak aby dziecko miało możliwość wzięcia ze sobą na każdy dzień zwiedzania najpotrzebniejszych rzeczy. Kolonista może schować do niego wodę, kanapki, owoc, portfel czy telefon, tak aby nie trzeba było tych rzeczy nosić w „rękach”.

Ładowarka do telefonu – bo co może być gorszego niż rozładowana bateria w telefonie, stąd aby temu zapobiec, koniecznie trzeba dziecku spakować ładowarkę, tak aby telefon był cały czas aktywny, a rodzice mieli możliwość zadzwonienia i sprawdzenia czy u dziecka jest wszystko w porządku.

Jak spakować dziecko na wakacje – 4
Kilka powyższych wskazówek może okazać się przydatnych podczas wyjazdu wakacyjnego. Każda, nawet mała rzecz może okazać się niezbędna podczas wyjazdu, ale należy pamiętać, że wiele przedmiotów, kosmetyków i artykułów spożywczych kupimy w miejscu docelowym, stąd nie ma potrzeby pakowania zbyt dużej walizki, tak żeby nie płacić za nadbagaż.