Komorowo. Jak napompować balon za pomocą… octu i sody, czyli półkolonie naukowe

Pod koniec wakacji uczniowie z kilku szkół brali udział w półkoloniach naukowych z chemii.

 

W szkole w Komorowie w ostatnim tygodniu wakacji, grupa uczniów uczestniczyła w półkoloniach naukowych z chemii. Uczyli się wykonywać atrakcyjne eksperymenty chemiczne z wykorzystaniem składników, które można znaleźć w każdej kuchni: sody, octu, cukru, oleju, mąki. Mariola Węgrzyn z Kielc pokazywała im np., jak za pomocą octu i sody napompować balon, albo jak z użyciem cukru i zabarwionej na różne kolory wody wykonać ciecz wielokolorową i to w paski (jak przekładana galaretka).

Sześcioro uczniów piątych i szóstych klas ubranych w fartuchy najpierw przyglądało się eksperymentowi, a potem spróbowali go powtórzyć. Ciekawych doświadczeń było tak dużo, że wystarczyło na każdy z pięciu dni zajęć w ostatnim tygodniu wakacji. – W Komorowie wszystkie dzieci uczestniczące w półkoloniach nie miały jeszcze chemii w szkole, więc zajęcia oparto o rzeczy ogólnie dostępne i nie było na nich nudnej teorii z książek – wyjaśnia Izabela Gołaszczyk z Katowic, szefowa projektu realizowanego w Kalinowie. – W innych szkołach na zajęciach są uczniowie starszych klas i tam zajęcia wyglądają inaczej. Opieramy je także o odczynniki, które znaleźć można w szkolnej pracowni chemicznej, ale uczestnicy dostają też porcję ciekawej wiedzy chemicznej. Generalnie w tym projekcie chodzi o to, aby uczniowie nie traktowali nauki jako konieczności, łączącej się ze stratą czasu. Chcemy pokazać, że nauka jest fajna, ciekawa i wywołuje uśmiech. Program półkolonii naukowych „Eksperymentowo” został przygotowany przez krakowską firmę New Challenge w ramach projektu „Ostro z wiedzą”, który jest realizowany we wszystkich szkołach podstawowych i gimnazjach w gminie Ostrów Mazowiecka. W ostatnim tygodniu wakacji półkolonie odbywały się także w szkołach w: Jelonkach, Lubiejewie i Jasienicy. Złożony przez gminę w listopadzie 2016 r. wniosek na realizację projektu „Ostro z wiedzą” znalazł się na trzeciej pozycji listy wojewódzkiej projektów dofinansowanych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014 – 2020. Całkowita wartość projektu to prawie 1 mln zł, z czego przyznane dofinansowanie to prawie 950 tys. zł. Gmina dołożyła więc zaledwie 50 tys. zł. Projekt realizowany był przez ponad rok – do 31 sierpnia br. Objęto nim łącznie 300 uczniów z 11 szkół podstawowych oraz 4 gimnazjów. Projekt zakładał m.in. organizację zajęć: „Języki obce bez problemu na egzaminie”, „Z matematyką za pan brat”, „Gra biznesowa – symulacja przedsiębiorstwa”, „Dream Team – warsztaty pracy zespołowej”, „Warsztaty kreatywności i innowacyjności”, „Przyrodnicze eksperymentatorium”, „Programista Jutra!”. W ramach projektu zorganizowano też wycieczki edukacyjne oraz półkolonie naukowe „Eksperymentowo”. Doposażono też szkolne pracownie matematyczno-przyrodnicze w sprzęt oraz materiały edukacyjne, a w Jelonkach powstała zupełnie nowa międzyszkolna pracownia technologii informacyjnych i komunikacyjnych. Projektem objęci zostaną również nauczyciele, którzy odbyli szereg szkoleń.

Źródło:
Czytaj więcej: https://to.com.pl/komorowo-jak-napompowac-balon-za-pomoca-octu-i-sody-czyli-polkolonie-naukowe/ar/13455890