Must have and Must Know w podróży do Bułgarii

1. Pieniądze – najlepiej jeszcze w Polsce wymienić złotówki na euro. Natomiast na miejscu wymienić euro na bułgarskie lewy. Takie rozwiązanie będzie dla Nas najkorzystniejsze.

 

2_Dowod-osobisty_

2. Dowód osobisty – z racji tego, że Bułgaria jest krajem członkowskim Unii Europejskiej do przekroczenia jej granic wystarczy nam jedynie ten dokument.

 

3_Ładowarka-do-aparatu,-kamery,-telefonu_

3. Ładowarka do aparatu, kamery, telefonu – każdy z tych sprzętów jest przecież niezbędny do utrwalenia Naszych wspomnień.

 

4_Zegarek

4. Będąc już na terenie Bułgarii musimy pamiętać, aby przesunąć zegarek o jedną godzinę do przodu. Podczas gdy w Warszawie jest godzina 07:00, w Sofii jest 08:00

 

5_Lekkie-nakrycie-głowy

5. Lekkie nakrycie głowy – w słoneczne dni ochroni Nas przed udarem słonecznym. Ponadto warto pamiętać też o kremie z filtrem UV i okularach przeciwsłonecznych.

 

6_Europejska-Karta-Ubezpieczenia-Zdrowotnego

6. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) – przydatna gdy udajemy się samodzielnie do Bułgarii. Uprawnia ona do korzystania z podstawowych usług medycznych.

 

przewodnik

7. Mapy i przewodniki – jeżeli zdecydujemy się aby poznawać ten piękny kraj na własną rękę.

 

8_Odwrotne-kiwanie-głową_

8. Odwrotne kiwanie głową – Bułgarzy na potwierdzenie kiwają głową w poziomie, natomiast na zaprzeczenie w pionie.

 

9_Jogurt

9. Najlepszy jogurt na świecie – podobno powstaje właśnie w tym kraju, poza tym chodzą plotki, że jest on źródłem długowieczności 😉

 

10_roze

10. Róże – to główny produkt eksportowy Bułgarii. To właśnie stąd pochodzi słynny olejek różany. Zbiory tych kwiatów odbywają się w maju oraz czerwcu, naprawdę warto odwiedzić Dolinę Róż.

 

11_cyrylica

11. Cyrlica – to właśnie tutaj (a nie w Rosji, jak się powszechnie uważa) narodziła się cyrylica. Bracia Cyryl i Metody najpierw nauczali pogan w Bułgarii, a do Rosji dotarli trochę później.

 

12_złoty skarb

12. Pierwszy złoty skarb na świecie – na zachód od Warny znaleziono najstarszy zbiór kosztowności wykonanych ze złota. Ich pochodzenie datuje się na 4560 – 4450 r. p.n.e.

 

13_Rakija

13. Rakija – jak każdy wie jest to najsłynniejszy trunek w Bułgarii. Ten kupiony w sklepie ma 40 % alkoholu, a ten tzw. „spod lady” nawet 80%.

 

martenica

14. Biało – czerwone święto – czyli Martenica obchodzona jest 1 marca. To właśnie wtedy Bułgarzy witają wiosnę obdarowując się biało-czerwonymi gałgankami
w formie laleczek, plecionek oraz pomponików.

 

15_Bułgarskie dudy

15. Bułgarskie dudy – czyli kaba gajda, jest to ludowy dęty instrument muzyczny. Składa się on z mieszka ze skóry zwierzęcej (owczej lub koziej) oraz dwóch piszczałek.

 

16_Wino

16. Wino – kraj ten jest jednym z czołowych producentów tego trunku na świecie.

 

17_Płowdiw

17. Najstarsze miasta w Europie – Warna i Płowdiw plasują się na górnej pozycji listy najstarszych miast Europy. Pierwsze powstało w 5000 r. p.n.e. (5 miejsce), natomiast drugie w 4000 r. p.n.e. (11 miejsce).