Na majówkę do Tokaju!!

Zaledwie 200 km dzieli Nas od tego wyjątkowego miasta na Węgrzech, położonego w pobliżu Gór Tokajsko – Slańskich. Jeśli kochacie wino odwiedźcie razem z Nami tokajski szlak winny z miejscowościami znanymi z produkcji wina. Wartym zapamiętania jest węgierski zwrot „Egeszsegedre”, czyli „Na zdrowie”.

W wielu piwniczkach możemy zostać przywitani wyśmienitymi trunkami: winami, palinką (bimber własnej produkcji), wytrawnymi furmintami, muskatami. Skosztujemy tu także wyśmienitych kiełbasek z dziczyzny oraz pysznej pasty paprykowej. Podczas wycieczki nie można zapomnieć o najstarszych w regionie Piwnicach Rakoczego z XV wieku.

Tokaj-3-piwnica - small

To jedno z najpiękniejszych muzeów a także miejsce degustacji win. W Tokaju niemal w każdej uliczce można znaleźć wyjątkowe, pełne białego wina piwniczki. Na temat uprawy winorośli dowiemy się bardzo wiele odwiedzając Muzeum Tokaju.

A co jeszcze będzie można zobaczyć na szlaku tokajskich win? Zamki!! Zamek w Sarospataku, w Szerencsiu oraz w Boldogkovaralji.

Tokaj-4-Zamek w Sarospataku

Zamek w Sarospataku nazywany zamkiem Rakoczych został zbudowany przez arystokratyczną rodzinę Perenyi. W murach zamku funkcjonuje także Muzeum Rakoczych w którym można obejrzeć pamiątki po tej wspaniałej rodzinie. W kazamatach urządzony został gabinet figur woskowych przedstawiający postaci historyczne. Będąc w tym mieście warto jeszcze zobaczyć kolegium kalwińskie, kościół Parafialny św. Elżbiety, zabytkowe piwnice Rakoczych oraz kąpielisko termalne.

Tokaj-5-Szerencs

Zamek w Szerencsiu – na zamku warto zobaczyć muzeum regionalne oraz muzeum cukru w zabytkowej cukrowni.

TOkaj-2-Zamek-w-Boldogkovaralji_sm

Zamek w Boldogkovaralji (szczęśliwy kamień)- warownia położona w paśmie górskim Zemplen, usytuowana na bazaltowym wzgórzu. Zamek ten został wzniesiony w XIII w z rozkazu króla Belli. Miejsce to było bardzo ważnym punktem na szlaku kupieckim z Węgier do Polski. Na zamku przebywał słynny węgierski poeta Balint Balasi. Napisał on tam swój słynny wiersz zatytułowany „Dla tych, co pija wino”.

Szlak warownych zamków i win tokajskich jest wartym odwiedzenia o każdej porze roku. Zapraszamy!