Nad Niemnem – zabytki, kultura i kuchnia w Grodnie

Grodno to jedno z najbardziej „polskich” miast na Białorusi, które trzeba koniecznie zobaczyć. Znajduje się ono zaledwie 25 km od przejścia granicznego w Kuźnicy Białostockiej. W Grodnie zachowało się bardzo wiele zabytków architektonicznych z różnych epok, co czyni miasto wyjątkowo pięknym i różnorodnym. Z Grodnem związanych było wiele wybitnych polskich postaci takich jak: Zofia Nałkowska, Eliza Orzeszkowa czy Adam Mickiewicz.

grodno-2

Będąc tam, koniecznie trzeba zobaczyć wizytówkę miasta czyli Stary i Nowy Zamek. Ten pierwszy to miejsce licznych sejmów walnych I Rzeczypospolitej a ponadto miejsce śmierci królów Polski: Kazimierza Jagiellończyka i Stefana Batorego. Po odzyskaniu przez Polskę Grodna w 1919 roku, Stary Zamek został przystosowany do pełnienia funkcji muzealnych. Warto również zobaczyć Nowy Zamek, nazywany „nowym pałacem królewskim”, który został wzniesiony w Grodnie w latach 1734-1751 za czasów panowania Augusta III, jako letnia rezydencja królów Polski. W tym gmachu podczas ostatniego sejmu Rzeczypospolitej w 1793 roku został podpisany traktat rozbiorowy z Rosją i Prusami, a w roku 1795 król Stanisław August Poniatowski złożył podpis pod aktem abdykacji. Jak się okazuje są to miejsca bardzo ważne dla Polaków, stąd warto je odwiedzić i zrobić sobie lekcje historii. Godnym polecenia jest także klasztor Brygidek oraz Kościół Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny pochodzący z XVII w. Jest to późnobarokowy zespół sakralny, otoczony murem obronnym, który zachował się w bardzo dobrym stanie.

Grodno - Nowy i Stary Zamek

Będąc w Grodnie, trzeba koniecznie udać się jeszcze do cerkwi pw. Świętych Borysa i Gleba. Pierwsza wzmianka o niej pochodzi z 1138. Jest to najstarsza cerkiew prawosławna w Grodnie, a zarazem jedyny zachowany zabytek architektury staroruskiej sprzed najazdu mongolskiego na zachodniej Białorusi. Jest to jedna z najstarszych zachowanych prawosławnych świątyń w Europie północnej, która była wielokrotnie niszczona i odbudowywana. Dopełnieniem wszystkich grodzieńskich zabytków jest słynna rzeka Niemen o której pisali wybitni pisarze i poeci. Niemen przepływa przez centrum Grodna dzieląc miasto na dwie części. Warto również udać się na spacer wzdłuż bulwarów rozciągających się wzdłuż rzeki.

Grodno - cerkew pw. Świętych Borysa i Gleba

Po zakończonym zwiedzaniu koniecznie trzeba spróbować lokalnych potraw. Z pewnością warto skusić się na gołąbki po białorusku – które lokalnie nazywane są „hałubcy z bulbaj”. Wyglądem przypominają one Nasze polskie gołąbki, ale za to farsz jest zupełnie inny, ponieważ składa się z gotowanych ziemniaków oraz cebulki podsmażanej, a wszystko to okraszone sosem pomidorowym lub grzybowym według uznania. Dla miłośników dań mięsnych, warto polecić świńskie nóżki z fasolką i warzywami. Potrawa ta jest bardzo aromatyczna i smaczna, ponieważ wszystkie produkty dusi się razem z ziołami na wolnym ogniu, co powoduje, że mięso jest bardzo soczyste i miękkie. Danie to jest idealnym dodatkiem do piwa. Z innych potraw mięsnych warto również spróbować „kaczki grodzieńskiej opozycji”. Nazwa dość tajemnicza, ale kaczka jest naprawdę wyśmienita, ponieważ pieczona jest zawsze z dodatkiem świeżych gruszek, pieczarek oraz rozmarynu. Dla miłośników zup, ciekawa może wydawać się tradycyjna białoruska zupa o wdzięcznej nazwie „maczanka”, która jest gotowana na tłustych kawałkach mięsa wieprzowego oraz białej kiełbasie. Najważniejszy jednak jest sposób spożywania maczanki, ponieważ nie je się jej łyżką, ale macza się w niej kawałki chleba lub placków ziemniaczanych, które następnie się je, stąd nazwa tej zupy. Warto też spróbować naleśników z kawiorem, które przez Białorusinów nazywane są „blińczykami”. Są to tradycyjne naleśniki faszerowane różnymi rodzajami kawioru – czerwonym, czarnym a czasem również mieszanym. Tradycyjne blińczyki podaje się z kawałkami masła, którego kawałki powinny roztopić się na gorących naleśnikach.

grodno-5

Dopełnieniem smacznego obiadu powinna być aromatyczna kawa, którą można wypić w licznych grodzieńskich kawiarenkach. Warto odwiedzić miejsce o ciekawej nazwie „Nasha kawa”, gdzie czeka na gości szeroki wybór kaw tradycyjnych oraz parzonych w alternatywne sposoby z ciekawymi kompozycjami smakowymi. Godnym polecenia wydawać się może również pięknie położona nad brzegiem rzeki Niemen „Korchma u Prichala”, gdzie można spróbować wszystkich wyżej wymienionych specjałów. Dodatkowym atutem tego miejsca jest ogromny taras, który jest dosłownie położony nad rzeką, co w ciepłe dni jest doskonałym rozwiązaniem dla gości karczmy.

Grodno - kawa

Warto odwiedzić pobliskie Grodno, ze względu na ciekawe zabytki architektury oraz na rewelacyjną kuchnię, pełną różnorodnych aromatów i smaków. Jadąc tam, nie wolno jednak zapominać o potrzebie posiadania wizy.

Wycieczki na Białoruś na naszej stronie internetowej – http://turystyka.newchallenge.pl