Nessebyr

Nessebyr to wspaniałe miasto, które zachwyci nawet najbardziej wymagających turystów. Określany jest mianem „muzeum pod gołym niebem”, „perłą Morza Czarnego” lub „Dubrownikiem Bułgarii”, a w 1983 roku został wpisany na listę zabytków dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Miasto zostało założone przed VI w. p.n.e. przez Traków. Wtedy osada nosiła nazwę Menebria. Historia tego miejsca jest nad wyraz burzliwa, gdyż od XI w. przechodziło ono nieustannie spod panowania bułgarskiego pod bizantyjskie i na odwrót. Najbardziej rozpoznawalnym obiektem w mieście jest nietypowy, drewniany młyn wodny, który możemy zobaczyć na wielu pocztówkach czy zdjęciach.  Nessebyr łączy się ze stałym lądem wąską asfaltową drogą. Jedną z pierwszych rzeczy, które zobaczymy przed wejściem do starego miasta jest bizantyjska brama obronna z V w. wraz z pozostałościami umocnień. Prawdopodobnie są to fragmenty rzymskich, greckich i bizantyjskich murów obronnych.

Na starym mieście koniecznie musimy zwiedzić Muzeum Archeologiczne z antyczną ceramiką i średniowiecznymi ikonami. Po drodze zobaczymy męski klasztor św. Jerzego, a także usłyszymy związaną z nim legendę o wodzie leczniczej. Za najbardziej interesujące miejsce w Nesebyrze uważa się starówkę. Możemy podziwiać na niej charakterystyczne dla tego miejsca domy i świątynie zbudowane z kamienia i drewna. Ich pochodzenie datuje się na XVIII w. oraz początek XIX w. – są pięknymi przykładami architektury Odrodzenia Narodowego. Obecnie możemy podziwiać ponad 100 takich domów. Zgodnie z tym co mówią średniowieczne przekazy, w mieście istniało 40 cerkwi i kaplic, niestety do dziś możemy podziwiać tylko kilka z nich. Za najpiękniejszy budynek starej części Nessebyru uważa się cerkiew Chrystusa Pantokratora, której pochodzenie datuje się na XIII-XIV w., która jest jedną z najlepiej zachowanych cerkwi w Bułgarii. Zachwyca bogactwem form i motywów, które ozdabiają ją z zewnątrz. Każda z fasad ma inne wzory, które przechodzą poprzez eleganckie nisze oraz szczyty w lombardzkie łuki i krenelowane gzymsy. Możemy zobaczyć tutaj także kontrastujące białe kamienne ciosy i pasy czerwonej cegły, a także okazałe ceramiczne inkrustacje, rozety, swastyki itd.

Nessebyr to nie tylko zabytki, ale także nowa część miasta, która oferuje Nam szeroką gamę rozrywek takich jak Park Wodny, piękne piaszczyste plaże (w starym mieście plaże są kamieniste) oraz kluby nocne. Ze względu na historię w Nessebyrze organizowane są różne festiwale, np. Międzynarodowy Festiwal Dziecięcy (15 – 19 czerwiec);  Międzynarodowy Konkurs Sztuki (20 – 23 czerwiec); Festiwal Chleba (22 lipiec) i Dzień Miasta Nessebyr (15 sierpień). Miasto to posiada wszystko czego możesz tylko potrzebować będąc na wakacjach. Jeżeli chodzi o zakwaterowanie to na pewno każdy z nas znajdzie coś dla siebie wśród 730 hoteli lub ponad 2000 apartamentów. Z posiłkami również nie ma problemu, ponieważ działa tu ponad 3000 różnego rodzaju restauracji, barów i kawiarni. Nessebyr jest również centrum administracyjnym dla 3 miast, 11 wiosek oraz kurortu Słoneczny Brzeg, w związku z tym to właśnie tutaj znajduje się posterunek policji, poczta, dworzec autobusowy, 3 medyczne instytucje, ponad 15 parkingów, stacja paliw, 2 parki, 3 duże supermarkety, 12 banków/bankomatów i kantorów oraz biuro informacji turystycznej.

Zachęcam Was bardzo serdecznie do wizyty w tym niezwykłym miejscu, w którym historia łączy się z nowoczesnością. Na liście miejsc, które obowiązkowo należy zobaczyć będąc w Bułgarii niewątpliwie Nessebyr powinien znaleźć się pod numerem 1 u każdego z Nas! W sezonie letnim miejscowość ta cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem wśród Naszych rodaków. Co roku na urlop do Bułgarii udaje się 300 tysięcy Polaków. Przeżyj na własnej skórze powrót do przeszłości 😉