Przystanek pierwszy – Bułgaria

Bułgaria to malowniczy kraj znajdujący się na Bałkanach. Jego głównym atutem jest położenie nad Morzem Czarnym, ale nie wolno zapominać o pięknych i jednocześnie nieodkrytych górach, które rozpościerają się na południowo – zachodnich krańcach państwa. Każdy turysta znajdzie tu coś dla siebie. Dla miłośników słonecznych i zarazem morskich kąpieli, z pewnością należy polecić najbardziej znane bułgarskie kurorty takie jak: pełne życia Złote Piaski, malowniczo położony Słoneczny Brzeg, zabytkowy Nessebar czy cichy i spokojny, najstarszy kurort kraju jakim jest Święty Konstantyn i Helena.

Będąc w Bułgarii warto poświęcić nieco czasu na zwiedzanie, które dostarczy mnóstwa wrażeń estetycznych i duchowych, połączonych oczywiście z dobrą zabawą. Warto udać się do Bałcziku, gdzie znajduje się zjawiskowy Ogród Botaniczny, w którym mieści się pałac królowej Marii. Spacerując po rozległym ogrodzie, można poczuć niezwykłą woń wielu gatunków róż tam hodowanych, które są wizytówką Bułgarii.

W odległości ok. 50 km na północ od Bałczika turyści mają możliwość spaceru po uroczym półwyspie Kaliakra, który zachwyca różnorodnością barw wynikającą z jego budowy geologicznej. Przy odrobinie szczęścia, odwiedzający ten fragment bułgarskiego wybrzeża mogą dostrzec pływające wokół półwyspu delfiny, które są jego wizytówką.

Z pewnością wielu turystów słyszało o pięknym, bułgarskim kurorcie jakim jest Słoneczny Brzeg, ale już nie każdy wie, że jest on nazywany „Las Vegas Europy Wschodniej”. Skąd ta nazwa? Odpowiedź jest bardzo prosta – ze względu na liczne hotele, restauracje, puby, kasyna i dyskoteki usytuowane wzdłuż wybrzeża miasto to jest bardzo intensywnie oświetlone nocą, przypominając do złudzenia Las Vegas nie tylko wyglądem, ale również stylem i sposobem życia.

Przenosząc się na południową część czarnomorskiego wybrzeża nie sposób wspomnieć o licznych zabytkach antycznego Nessebaru, które zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. „Perła Bułgarii”, bo tak często mówi się o tym mieście, znajduje się na niewielkiej, skalistej wyspie, na którą prowadzi wąska grobla dodając przy tym niezwykłego czaru i uroku wszystkim zabytkom, które się tam znajdują.

Ale przecież Bułgaria to nie tylko wybrzeże, ale również majestatyczne góry, których wysokość dochodzi do prawie trzech tysięcy metrów. Najwyższym szczytem tego bałkańskiego państwa jest Musala, której wysokość to 2925 m n.p.m. Znajduje się ona w południowo – zachodniej części kraju, w paśmie gór Riła, które, co ciekawe, są szóstym co do wysokości pasmem górskim Europy. Oprócz malowniczych wzniesień, warto również zobaczyć tam Siedem Riłskich Jezior, które tworzą niezwykły krajobraz w połączeniu z wierzchołkami okalających je gór.

bulgaria-blog

Wspominając o bułgarskich pasmach górskich, należy również nadmienić o górach Piryn, w których znajduje się zimowa stolica Bułgarii, jaką jest Bansko. Możliwość zimowego szaleństwa na nartach i snowboardzie przyciąga w te tereny rzesze turystów z całych Bałkan. Po całym dniu spędzonym w górach bądź na stoku, turyści mogą miło spędzić czas w lokalnych restauracjach, gdzie mają możliwość rozgrzania się tradycyjną, lokalną zupą nazywaną czorba, która powstaje z cukinii, sera feta, ryżu, cebuli oraz co najbardziej zaskakujące – młodych pędów pokrzyw. Dla prawdziwych łasuchów warta polecenia na deser jest tradycyjna bakława – odpowiednik ciasta francuskiego, przekładanego dużą ilością miodu oraz orzechów, a na zakończenie uczty – kieliszek rakiji, lokalnego alkoholu wytwarzanego m.in. z winogron, fig a nawet płatków róż.

Cóż więcej pisać… Trzeba samemu zobaczyć na własne oczy te piękne miejsca, które doceniane są przez wymagających turystów z całej Europy. Kultury i zachowania Bułgarów nie da się przecież opisać, bo są oni wyjątkowo życzliwi i służą pomocą na każdym kroku, o czym można się przekonać tylko tam na miejscu w Bułgarii, gdzie serdecznie zapraszam.