Spokojnych i wysokich lotów

Wbrew pozorom większość osób podróżujących samolotami odczuwa duży strach przed lataniem. Nic dziwnego, w końcu nie jest to dla Nas naturalny sposób podróżowania. Poniżej prezentujemy 5 sposobów na to aby poradzić sobie z lękiem oraz omówimy różnicę pomiędzy lotami rejsowymi oraz czarterowymi.

5 sposobów na pokonanie lęku przed lataniem

1. Dowiedz się więcej.
Na początku zapoznajmy się krok po kroku z procedurą odprawy biletowo-bagażowej, kontroli bezpieczeństwa oraz ze szczegółami Naszego lotu. Warto również dowiedzieć się czym są turbulencje, kiedy występują i dlaczego uważane są za zjawisko naturalne. Turbulencje to gwałtowne ruchy mas powietrza. Podczas turbulencji samolot zaczyna drgać, lekko opadać, lub trząść się – nie należy się bać tych zjawisk, ponieważ nie stanowią one żadnego zagrożenia. Turbulencje w łagodnej formie zdarzają się praktycznie podczas każdego lotu i są zupełnie normalnym zjawiskiem. Aby ustrzec się przed jakimkolwiek negatywnym skutkiem wejścia samolotu w strefę turbulencji, wystarczy mieć zapięte pasy przez cały czas trwania lotu. Zapoznając się z tymi szczegółami nieprzewidziane sytuacje nie wywołają u Nas dodatkowego stresu. Tym samym boimy się mniej!

spokojnych_lotow-1

2. Zapewnij sobie komfort.
Noc przed wylotem wyśpij się, ubierz się w wygodny, niekrępujący ruchów strój z materiałów nie zapalnych lub niepalnych. Najlepiej dres, legginsy, koszulę, taki strój zapewni Nam jednocześnie komfort i uchroni przed zmarznięciem w razie awarii klimatyzacji. Buty powinny być płaskie i wygodne tzn. trampki lub adidasy. Szpilki zdecydowanie odpadają, z racji tego że w razie konieczności szybkiego przemieszczania się np. na lotnisku są niepraktyczne. Nawadniaj swój organizm przed podróżą, a także w czasie jej trwania przelotu. Postaraj się unikać napojów zawierających kofeinę (kawa lub mocna herbata) oraz alkoholu. Przed wylotem należy zjeść lekki posiłek.

3. Bądź wcześniej na lotnisku.
Najlepiej przyjechać do portu lotniczego przynajmniej 1,5 godziny wcześniej niż zalecają to linie lotnicze. Pospaceruj po lotnisku, dzięki temu oswoisz się z panującą tam atmosferą. Przy okazji na spokojnie zobaczysz gdzie są punkty odpraw, w której kolejce masz się ustawić itd.

4. W grupie raźniej.
Jeżeli jest tylko taka możliwość podróżuj z przyjacielem lub grupą znajomych. Twoją uwagę zajmą rozmowy z przyjaciółmi i w mig całe napięcie i stres ulecą.

5. Czas na relaks!
Podczas lotu spróbuj się zrelaksować. Zabierz na pokład swoją ulubioną książkę, posłuchaj muzyki. Te rzeczy pozwolą Ci oderwać myśli od tego co dzieje się wokół Ciebie w samolocie.

spokojnych_lotow-2

Loty rejsowe
Regularne połączenia lotnicze, które realizowane są zgodnie z rozkładem lotów przez cały rok w określone dni, w określonych godzinach. Bilet lotniczy na taki lot można kupić bezpośrednio w liniach lotniczych, u agentów, w biurach podróży lub na lotnisku.

Loty czarterowe
Loty samolotami wynajętymi przez biuro podróży w celu przewozu swoich klientów na wybranych trasach. Takie rejsy odbywają się na podstawie umowy między linią lotniczą a biurem podróży i odbywają się poza lotami rozkładowymi. Zazwyczaj wszystkie przeloty na wakacje wykupione w biurze podróży odbywają się na zasadzie lotów czarterowych.

Istnieje wiele mitów na temat latania samolotami m.in. mit o tym, że latanie tanimi liniami lotniczymi jest niebezpieczne. To przekonanie jest błędne tak samo jak i to, że ich flotę budują stare, wysłużone już maszyny. Okazuje się, że zarówno tradycyjne, jak i tanie linie dysponują maszynami takich samych producentów. Samoloty spełniają te same normy, jeśli chodzi o bezpieczeństwo. W lotnictwie obowiązują surowe przepisy związane z przeglądem samolotów i każdy z nich przed startem jest bardzo dokładnie sprawdzany.

spokojnych_lotow-3

Jak widać nie taki diabeł straszny jak go malują, więc nie ma na co czekać. Wybierajcie kierunek, rezerwujcie bilety i wysokich oraz bezpiecznych lotów życzę. Kto wie może podczas, któregoś lotu się spotkamy 😉