Wielkie Święto Róż w Kazanłyku

🌹 Święto Róż odbywa się co roku w bułgarskim mieście Kazanłyk, zawsze w pierwszy weekend czerwca. Róże z Kazanłyku są towarem eksportowym od XVIII w., bardzo ważnym składnikiem wielu perfum w tym francuskich Chanel 19 i Chanel 5. Kwiaty zbiera się przez 3 tygodnie, następnie destyluje się olejek, który jest jedyny w swoim rodzaju. Ma niepowtarzalny aromat i jest bardzo trwały.

Dlaczego róże z Kazanłyku produkują tak duże ilości olejku? Z racji dużych wahań temperatury w tym regionie między dniem i nocą, rośliny produkują zwiększoną ilość tego aromatycznego eliksiru. Zapach jest tak intensywny, iż niektórym osobom może być słabo, zdarzały się nawet omdlenia.

🏡 Miasto Kazanłyk to stolica różanego regionu. Może warto już dziś zaplanować wyjazd do Doliny Róż. Podczas święta ulicami miasta przechodzą parady mieszkańców; jest barwnie, wesoło i pachnąco. Do Kazanłyku przybywają turyści z całego świata, wielbiciele róż, wybitni znawcy zapachów z Francji, z Włoch. Lokalne biura podróży zawożą turystów na olbrzymie pola, na których kwitną tysiące kwiatów 💐.

Wieczorem w mieście odbywa się wielka impreza na cześć tego cudownego kwiatu, można obejrzeć występy bułgarskich zespołów ludowych, posmakować bułgarskich potraw 🍴 – wyjątkowych, pikantnych, bardzo zdrowych. Punktem wieczoru jest wybór Carycy Róży. Wybiera się ją spośród miejscowych, pięknych dziewczyn. Jej zadaniem jest reprezentowanie podczas oficjalnych spotkań, witanie gości, oraz uczestnictwo w oficjalnych paradach.

Bulgaria_dolina_roz-2

Jadąc na weekend do Doliny Róż warto zakupić: perfumy, kremy, toniki, pachnące różą mydełka. Wszystkie produkty są najwyższej jakości, a można je dostać na straganach w sklepach, perfumeriach. Prezent przywieziony do Polski w postaci pachnących mydełek czy kremów zadowoli najbardziej wybredną kobietę.