Zabytki Lwowa, które musisz zobaczyć

Zabytki Lwowa, które musisz zobaczyć:

Stare Miasto we Lwowie to zabytkowa dzielnica Lwowa. Miasto to, zostało lokowane na mocy dekretu wydanego przez króla Kazimierza Wielkiego w 1356 roku i to właśnie wtedy zaczął się kształtować obecny układ architektoniczny miasta.. Składa się z zespołu obiektów zabytkowych które zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1998 roku. Należy wspomnieć iż Lwów ze swym Rynkiem był świadkiem wielu ważnych dziejowych wydarzeń historycznych. Większość Lwowskiego Rynku zajmuje budynek Ratusza, z którego wieży podziwiać można panoramę całego miasta. Każda z kamienic w Rynku ma swoją historię, dusze i swój specyficzny klimat. Najcenniejsza jest tzw.: czarna kamienica, która przez swoich pierwszych właścicieli została celowo pomalowana na ten kolor, tak aby nie trzeba było odświeżać elewacji po każdym sezonie grzewczym. Wszystkie zabytki są niezwykle cenne, przez co są sukcesywnie restaurowane, aby nadal mogły przypominać o burzliwej historii miasta.

Zabytki_Lwowa-budynek_Ratusza

Archikatedralny sobór św. Jura we Lwowie (katedralna cerkiew archidiecezji lwowskiej Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego – metropolii halickiej). Znajduje się ona przy placu św. Jura. Została ona wzniesiona w latach 1744-1772 w stylu rokokowym. Jest to trzynawowa świątynia, która łączy w bardzo oryginalny sposób sztukę rokokową z planem kościoła wschodniego. Według niektórych opinii, stanowi ona najdoskonalsze dzieło europejskiego późnego baroku. Będąc w środku świątyni należy zwrócić uwagę na przepiękne rzeźby i figury świętych znajdujące się w ołtarzu głównym. Wewnątrz usytuowana jest niezwykle piękna siedemnastowieczna ikona Matki Boskiej Trembowelskiej, która jest przedmiotem kultu religijnego.

Zabytki_Lwowa-Archikatedralny-sobór-św-Jura-we-Lwowie

Katedra Łacińska we Lwowie to jeden z najstarszych kościołów miasta. Znajduje się ona w południowo-wschodniej części lwowskiego rynku. Katedra charakteryzuje się stylem gotyckim, który pochodzi z przełomu XIV-XV wieku. Wewnątrz kościoła znajdują się piękne kaplice, które są bardzo bogato zdobione, co przykuwa wzrok zwiedzających to miejsce. Ponad to na uwagę zasługuje znajdujący się wewnątrz świątyni unikalny Obraz Matki Bożej Łaskawej zwany także Śliczną Gwiazdą miasta Lwowa. Okna Katedry przyozdabiają kolorowe witraże wykonane w końcu XIX wieku. Ograniczają one dostęp promieni słonecznych do środka, co czyni katedrę miejscem sprzyjającym kontemplacją i modlitwom.

Zabytki_Lwowa-Katedra_Lacinska_

Cmentarz Łyczakowski to najstarsza i najbardziej znana zabytkowa nekropolia Lwowa. Cmentarz ten znajduje się we wschodniej części miasta na malowniczych wzgórzach, porośniętych przez zabytkowe drzewa, które specjalnie zostały tam posadzone. Łyczaków to miejsce, gdzie spoczywa bardzo wiele osobistości zarówno polskich jak i ukraińskich. Spoczywają tu miedzy in. Gabriela Zapolska, Maria Konopnicka, Seweryn Goszczyński, Zygmunt Gorgolewski i wielu innych. Łyczaków charakteryzuje się niezliczonymi, pięknymi pomnikami, które przyciągają wzrok turystów pomiędzy alejkami. Na uwagę zasługują pomniki przedstawiające sylwetki zmarłych oraz te które nawiązują do życia osób tam pochowanych.

Zabytki_Lwowa-Cmentarz_Lyczakowski

Cmentarz Orląt Lwowskich to Polski Cmentarz Wojskowy, który powstał ku uczczeniu pamięci poległych obrońców Lwowa w latach 1918-1920. Wchodzi on w kompleks Cmentarza Łyczakowskiego i leży na jego południowo-wschodnim obrzeżu. Jego wcześniejsza nazwa to Cmentarza Obrońców Lwowa ale po roku 1944 została ta nazwa zmieniona na obecną. Najbardziej rzucającymi w się w oczy pomnikami są Pomnik Chwały oraz pomniki Lotników Amerykańskich i piechurów Francuskich. Obecny wygląd cmentarza pochodzi z początku lat 90 ubiegłego wieku, kiedy to został on odrestaurowany z inicjatywy Polaków, ponieważ dla Ukraińców nie ma on większego znaczenia historycznego.

Zabytki_Lwowa-Cmentarz Łyczakowski

Adam Mickiewicz Monument in Lviv, Ukraine. Mickiewicz (1798-1855) was a Polish national poet, essayist, translator, publicist and political writerPomnik Adama Mickiewicza we Lwowie jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych lwowskich pomników.

Znajduje się ona przy Placu Mickiewicza, na Starym Mieście we Lwowie. Pomnik ten został wzniesiony w stylu neoklasycystycznym według projektu Antoniego Popiela. Pomnik Mickiewicza powstał ku jego czci ponieważ Lwów to było jego ukochane miasto, w którym powstawały jego wielkie utwory i związku z tym Ukraińcy postanowili zbudować pomnik na jego cześć.

Dworzec Główny kolejowy we Lwowie to najważniejsze miejsce komunikacyjne miasta. Warto odwiedzić ten eklektyczny, wzniesiony w latach 1899–1904 według projektu Władysława Sadłowskiego budynek, który jest niejako wizytówką miasta. Uwagę przykuwa bogato zdobiona fasada dworca która została utrzymana w neorenesansowo-secesyjnej stylistyce. Przy głównym wejściu do dworca, zwiedzającym ukazują się dwa posąg przedstawiające „Handel” i „Przemysł”, natomiast nad portalem turyści mogą zobaczyć dwie rzeźby które mają symbolizować kolej i samo miasto Lwów. Polskim elementem w konstrukcji dworca są stalowe przęsła pochodzące z fabryki w Sanoku.

Kopiec Unii Lubelskiej na Wysokim Zamku, to miejsce które stanowi wspaniały punkt widokowy na panoramę całego Lwowa. Został on usypany dla uczczenia 300 rocznicy podpisania unii lubelskiej. Jako ciekawostkę należy dodać, że na tym kopcu znajduje się ziemia przywieziona z różnych stron Polski oraz ziemia wzięta z grobów najznakomitszych Polaków takich jak miedzy innymi Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki czy generał Kniaziewicz. W miejscu obecnego kopca, znajdował się dawniej tzw. Zamek Wysoki, którego nazwa pochodziła od wzniesienia na którym się on znajdował. W chwili obecnej znajdują się tam ruiny owej budowli, która powstała w XIV w z inicjatywy króla Kazimierza Wielkiego.

Zabytki_Lwowa-Kopiec Unii Lubelskiej na Wysokim Zamku

Opera Narodowa we Lwowie, została zaprojektowany przez prof. Zygmunta Gorgolewskiego. W początkowym okresie istnienia budynek pełnił rolę teatru. Jest ona w powszechniej opinii uważana za dzieło sztuki architektonicznej, rzeźby oraz malarstwa. Została ona wzniesiona w stylu eklektycznym, co widoczne jest w licznych zdobieniach. Gmach teatru znajdujący się w centrum Lwowa, jest niezwykle ważnym akcentem urbanistycznym, który jest jednocześnie zakończeniem prospektu Swobody, czyli reprezentacyjnego deptaku biegnącego przez centrum miasta.

Zabytki_Lwowa-Opera Narodowa we Lwowie

Sprawdź naszą ofertę „WIOSNA? TYLKO WE LWOWIE!